Anasayfa / Anne / Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler, İçecekler Ne Yemeli Nasıl Artar?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler, İçecekler Ne Yemeli Nasıl Artar?

Anne Sütünü Arttırmak için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne oldunuz artık ve bebeğinizi kucağınıza verdiler. İlk yarım saat içinde bebeğinizi emzirmeye çalışın. Kesinlikle bebeğinizin ilk besini şekerli su değil sütünüz olmalıdır. 72 saat boyunca gelen bu ilk süt bebek için hem çok iyi bir besin maddesi hem de aşı mahiyetinde olacaktır. Sütün organik bileşimi bebeğiniz büyüdükçe değişecektir. Sütün gelmesi kadar nasıl emzireceğinizi bilmekte önemlidir. Hastanede nasıl emzirmeniz gerektiği konusunda hemşirelerden destek alabilirsiniz.  Bebeği ilk zamanlarda günde 8-10 defa emzirebilirsiniz. Zaten karnı  doyunca  bir sıkıntısı yoksa uykuya dalacaktır. Yani 2 şer saat aralıklarla emzirebilirsiniz. Anne Sütünün artması için bebek uyurken sizde uymalı dinlenmelisiniz.

Ruh haliniz, sütünüz üzerinde direk etkilidir. Üzülmemeye, sıkılmamaya, yorulmamaya çalışın. Bebeği ilk emzirdiğinizde sütünüz gelmese de, emzirme işlemine devam edin bu sütünüzün  daha çabuk gelmesi için gereklidir. Eğer sütünüz az ise emzirme işleminden sonra sütünüzü sağın. Bu işlem, vücudunuza sütünüzün  bebeğe yetmediği, daha çok üretmesi gerektiğini söylediği için daha çok süt üretimine geçecektir. Bebeği emzirmeden ve buna alıştırmadan  kesinlikle biberonla beslemeyin. Bebek biberona alışırsa memenizi reddecektir ve sütünüz gittikçe azalacaktır. Anne, emzirdiği süre boyunca vücudu susuz bırakmamalı  günde iki litre  üç litre su içmelidir.  

Anne Sütünü Arttırmak için ne Yapmalıyım?

Sütünüz arttırmak için; Elma, armut, kayısı, ayva kompostosu içebilirsiniz. Günde 1 -2 bardak süt içmeye, peynir  yumurta yoğurt tüketimine özen göstermelisiniz. Rezene çayının süt üretimini arttırdığı bilinmektedir. Haftada iki, üç defa balık tüketin ek olarak da balık yağı, süt üretiminizi arttıracaktır. Protein ihtiyacı için kuru fasulye nohut mercimek tüketebilirsiniz. Fakat bebeğinizin rahatsız olmaması için sizde gaz yapan yiyeceklerin bebeğinizde de gaz yapacağını bilerek hareket etmelisiniz. Et ürünlerinden her gün tüketmeye çalışmalısınız. Sütünüzün az geldiğini düşünüyorsanız bal, pekmez gibi gıdaların tüketimini arttırabilirsiniz. Yine sebze meyve tüketimi sütümüzü hem arttıracak hem de vitamin değerini yükseltecektir. Yani bebeği emziriyorsak, beslenmemize dikkat etmek zorundayız. Yorulmamak zorundayız. Bu konuda destek alabilirsek işlerimiz daha da kolaylaşacaktır. Özellikle de sadece anne sütü ile beslendiği 7-8 hafta boyunca ve en önemlisi rahat, huzurlu sevgi dolu bir ortamda olmaya özen göstermeliyiz. Böylece hem sütümüz daha çok ve sağlıklı olacak hem de bebeğimiz daha huzurlu olacaktır.

İlginizi Çekebilir

anne sütünün önemi nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir