1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe çorbası yapmak için, öncelikle işkembeler temizlenmelidir. Temizlenen işkembeler bir gece sirkeli suda bekletildikten sonra ertesi gün pişirilebilir. İşkembe çorbası genelde kış aylarında yapılan bir çorbadır. Lezzetli bir işkembe çorbası için, işkembenin çok iyi bir şekilde temizlenmiş olması gerekir.

İşkembe çorbası için malzeme listesi

* Yarım kilo işkembe

* 3 yemek kaşığı un

* 1 adet limon

* 4 yemek kaşığı sirke

* 1 yumurta

* 2 yemek kaşığı yoğurt

* Biraz tuz, karabiber, pulbiber

* İsteğe göre 5 6 diş sarımsak

İşkembeler yıkandıktan sonra düdüklü tencereye konulup içine 5 su bardağı kadar su ilave edilip haşlanır. İşkembenin haşlanan suyu dökülmez. Haşlanan işkembeler soğuduktan sonra kuşbaşı şeklinde doğranır. Tencerenin içine biraz yağ konulup işkembeler hafif bir şekilde kavrulduktan sonra, içine tencerede kalan su ilave edilir. Kaynamaya başlayınca bir kabın içinde 3 yemek kaşığı un, 1 yumurta, 2 kaşık yoğurt, 1 limonun suyu ve 4 yemek kaşığı sirke çırpılıp, kaynayan çorbaya azar azar ilave edilir. Bu esnada çorba karıştırılır. Hazırladığınız sosun içinde yoğurt olduğu için, karıştırmadığınız takdirde çorba pütürlü bir kıvama gelebilir. Çorbanızın kıvamı koyu olursa sıcak su ilave ederek çorbanıza kıvam verebilirsiniz.

Çorbanız piştikten sonra, servis esnasında tereyağını güzelce erittikten sonra içine pulbiber isteğe göre karabiber atılıp çorbanın üzerine dökerek sıcak servis yapın.

Çorbanız bereketli olsun.

Yorum Yap

Yorum Yap