1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Evde Tantuni Nasıl Yapılır?

Evde Tantuni Nasıl Yapılır?

Evde Tantuni Nasıl Yapılır?

Tantuni Mersin yöresine has bir et yemeğidir. Tantuniye tat veren saçta pişirilerek dürüm olarak servis yapılmasıdır. Genelde dışarıda yapılan bu yemeği evde hazırlayabilirsiniz. Evde tantuni yapmak için, öncelikle saç tavaya ihtiyacınız olacaktır.

Evde tantuni için malzeme listesi

* 1 kilo kırmızı kuşbaşı et

* 3 adet yeşil biber

* 2 adet domates

* 1 tatlı kaşığı tuz

* 1 tatlı kaşığı karabiber

* 1 tatlı kaşığı pulbiber

* 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Tantuni yapmak için, öncelikle etlerinizi olabildiği kadar küçük doğrayın. Tantuninin özelliği etlerin küçük doğranmasıdır. Etleri doğradıktan sonra tencereye koyup kendi yağı ile kavurun. Etler suyunu bırakınca kapağını kapatıp pişmeye bırakın.

Etler piştikten sonra, saç tavaya alın. İçine zeytinyağı koyup, etleri tavada kavurun. Etleri kavurduktan sonra içine, ince ince doğradığınız yeşilbiberleri koyun. Biberler kavurduktan sonra, domateslerin kabuğunu soyup, küp şeklinde doğradıktan sonra etlerin içine atın. Eti biberleri ve domatesleri ile güzelce kavurduktan sonra, baharatları ilave edin.

Tantuniye lezzet veren, kavurma aşamasında etin içine kendi suyundan koyarak etin yumuşak kalmasını sağlamaktır. Tantuniyi lokum kıvamında pişirdikten sonra, dürüm yaparak servis yapabilirsiniz.

Tantuniden dürüm yapmak için, lavaş ekmeğinin üzerine biraz zeytinyağı gezdirin. Üzerine kırmızı toz biber atıp, zeytinyağı ile biberi ekmeğin her tarafına yayın. İçine tantuni koyup, maydanoz ve soğan koyarak dürümü sarıp servis yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap