1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Erzurum Usulü Kuymak Tarifi, Nasıl Yapılır?

Erzurum Usulü Kuymak Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kuymak, Türkçe bir kelime olarak çıkan Anadolu'nun farklı yörelerinde arpa ve buğday lapalarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Değişik adlarla da anılan bu yöresel tat yeri gelir bazı bölgelerde mıhlama, bazı bölgelerde ise sündürme gibi adlara yer verilir. Erzurum usulü kuymak yapmanın tarifi ilginç bir tat arayanlar için gayet hoş bir lezzettir. Hazırlanışı ise oldukça basittir. 15-20 dakika gibi bir sürede pişirebilirsiniz. Kahvaltılarınıza ayrı bir görünüm kazandırmak istiyorsanız tam da size göre bir tarif. Üstelik bütçenize uygundur. Sizi ekstra masrafa sokmayacaktır. Ekonomik oluşu ve az bir malzeme ile Erzurum yöresinin mükemmel lezzeti sizleri bekliyor. Farklı şeyler öğrenmek isteyen hanımlar işte karşınızda ilginç bir tarif. Şimdi unlu kuymak nasıl yapılır ona bakacaz

Erzurum Usulü Kuymak İçin Gereken Malzemeler nelerdir?

2,5 yemek kaşığı tereyağı bu miktar hemen hemen 200 grama denk gelmektedir. Yarım su bardağı mısır unu özellikle unun mısır unu olmasına özen gösteriniz. İlk ana unsur mısır unudur. Mısır unu kuymak açısından olmazsa olmazdır. 2 su bardağı sıcak su, 1 su bardağı Trabzon peyniri veya Trabzon usulü peyniriniz yoksa çeçil peyniri kullanabilirsiniz. Bu iki peynir türünü kullanmanız kuymak açısından tavsiye edilmektedir. Beyaz peynir, lor ve ezine tarzı peynirleri kullanmayınız. Bu peynirler istenilen kıvama ulaşılmasını engelleyeceğinden sonuç üzücü olacaktır. Bazı yöreler peynirsiz kuymak tarifinide kullanmaktadır.

En Basit Haliyle Erzurum Usulü Kuymak Yapılışı

Yapmanız gereken ilk aşama tereyağını tavada eritmek olacaktır. Tava tabanı teflon olursa ve orta büyüklükte bir tava seçerseniz daha faydalı olacaktır. Sonrasında üzerine mısır unu ilave edip karıştırarak kavurmanız gerekecektir. Bu işlemi süratli bir şekilde yaparsanız topaklanmayı önlemiş olursunuz. Topaklanma ağzınız da istenmeyen ve rahatsız edici bir tat bırakacaktır. Un pembeleşinceye kadar karıştırın ve akabinde yavaş yavaş su ilave ediniz. Ardından hızlıca karıştırıp 1-2 dakika pişirmelisiniz. Katılaşmaya başladıktan sonra biraz bekleyip peynirleri ekleyin ve 3 dakika daha pişirin.

Bu aşama peyniri çürütme aşamasıdır. Halk arasında genel olarak bu tabir kullanılır. Çünkü işin temeli aslında bu aşamadır. Burada önemli olan husus peynirin tuzlu ya da tuzsuz olduğudur. Eğer tuzsuz ise mutlaka 1 tatlı kaşığı tuz eklemelisiniz. Tuz eklemediğiniz takdirde hiçte hoş olmayan bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Tadını tam sağlamak ve lezzetinden ödün vermek istemiyorsanız bu duruma dikkat etmelisiniz. Dilerseniz karabiber veya farklı bir baharatla tatlandırarak servis işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada servisin sıcak yapılması çok önemlidir. Kuymak bu şekilde tüketilirse daha lezzetli olacaktır. Afiyet olsun.

Erzurum Usulü Kuymak Tarifi Video İzle

Yorum Yap

Yorum Yap