1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfile Nasıl Pişirilir?

Kolay gibi görünse de leziz ve başarılı bonfile pişirmenin de bir takım sırları, püf noktaları vardır. Etin seçimi, dilimlenmesi, pişirme ısısı ve pişirme süresi sonucun iyi olması açısından ağırlık taşır.

Bonfile, dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanların sırt bölümünün iç kısmında, sokumla antrikot arasında, bir ucu ince, öteki ucu kalın olan bir et parçasıdır. Lüzum lezzeti gerek görünümü itibariyle “etlerin kralı” olarak kabul edilen bonfileyi satın alırken yaklaşık 1 buçuk-2 kilogram gelen parçaların seçilmesi yerinde olacaktır. Satın aldığınız bonfile parçasının hazırlık aşaması, eti kullanacağınız yemeğin başarılı sonuçlanması için önemlidir.

Bonfilenin Hazırlanışı

Büyük bir parça halinde satın aldığınız bonfilenin yağ ve sinirlerinden ayrıştırılması gerekir. Yağ ve sinirlerinden arındırılan bonfile, 200 gramlık parçalar halinde kesilmeli ardından her bir parça 1,5-2 cm olacak şekilde ezilmelidir. Bonfilenin ince olmaması önemlidir. Çünkü ince ezilmiş parçalar pişerken kurur ve tadı kötü olur. Eğer satın aldığınız etler ince hazır olursa o zaman bunları ızgara olarak tüketmeniz, etin lezzetini koruması açısından önemlidir. Sığır etine oranla yağsız olan dana bonfileyi hazırlarken hafifçe yağlamak gerekebilir.

Bonfile yapmaya başlarken dinlenmiş ve oda sıcaklığınızdaki etlerin üstüne biraz zeytinyağı dökün. Üzerine karabiber serpiştirin. Fırça yardımıyla karabiber ve zeytinyağını tamamen yayınlama. Üstüne hafiften tuz dökün, mümkünse kaya tuzu kullanın. Aynı işlemi etlerin ters tarafı için de uygulayın.

Bonfile Nasıl Pişirilir

Pişirme konusunda ise pişirme yöntemine göre etleri hazırlamakta fayda var. Bonfileler ince dilimlenirse tencerede soslu olarak pişirilebileceği gibi, tavada ızgarada olabilir ama mangal yapacaksanız daha kalın dilimletmeniz önerilmekte çünkü bu vesile ile suyunu kaybetmez. Eğer evde kalın bir parçayı pişirmek isterseniz döküm tava kullanın ve iki yüzünü kahverengi olana dek kızartıktan daha sonra yaklaşık 140-160 derecelik fırında takriben 5-10 dakika dinlendirin. bütün olarak fırına verirseniz fırını önceden 230 dereceye ısıtın, bonfileleri koyduktan daha sonra ise 200 dereceye kısın 30 dakika daha sonra 160 dereceye indirip bir 30 dakika daha pişirin.

Bonfilenin Dünya Mutfaklarındaki Yeri

Bonfile, iyice, dilimlenmeden fırında kızartılırsa “rozbif” adını alır. Bonfilenin dünya mutfaklarındaki yeri ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Mesela bonfilenin kalın kısmı, biftek ve “chateaubriand” yapımında kullanılırken, ince olan kısmı aracısız olarak “fileto”, “tournedo” ve “fileminyum” hazırlanmasında kullanılır.

Yorum Yap

Yorum Yap